Sayborg Günlükleri

Sayborg Günlükleri -1.Bölüm – Post İnsan: Transhümanizm

Elif ve Tuğrul’dan Sayborg Günlükleri: Birinci Bölüm Post Insan: Transhümanism ve Geleceğin Sayborg’u siz olmak ister miydiniz? yazarları sizin için buluşup Sayborg üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

Birinci dizi’de bu konulara değinildi: Transhümanism nedir, gen bilimi, dünyada kaç kişi sayborg, nanoprobe ve implant teknolojisi nereye doğru ilerliyor, böcek sayborglar örneğin hamam böceği (biobot), kas mimiklemeyi öğrenen biohybrid robotlar ne ise yarıyor, hangi dizi ve filmler bu konuları isliyor, insan ve teknolojinin tarihi evrimsel genel sureci gibi alanları değerlendirdik.

Podcast’in içeriğinde ayrıca aşağıda adi gecen belgesel, film ve kitaplar önerilmiştir:

The Biggest little farm: ekolojik tarım ve tarımın orta sınıfa kayması üzerine belgesel

Dizi ve Filmler: Better Than Us, The Expanse, A.I, Post singular, Bloodshot, Upgrade, Annihilation

Kitaplar: Duyarlı Makine Yapay Zekanın Olgunluk Çağı, Yapay zeka çağında insan olmak, Sayborg Antropolojisi, Süper insan, Teknolojiye karşı insanlık

Sayborg Günlükleri – 2.Bölüm – Sağlıkta Teknoloji ve Robotlar Sekans:1

Elif Akyüz ve Tuğrul Kaya’dan Sayborg Günlükleri: Ikinci Bölüm

İkinci Bölümle ilgili yazılar: Post Insan: Transhümanism: https://www.dijitalx.com/2018/12/28/p…

Geleceğin Sayborg’u siz olmak ister miydiniz?: https://www.dijitalx.com/2018/08/27/c…

DijitalX yazarları sizin için buluşup Sayborg üzerine ikinci bir sohbet gerçekleştirdi. Podcast için tıklayın. ikinci podcast’de hangi konulara değinildi: Yapay zeka ve sağlık, Türkiye’de sağlık sektöründe yapay zeka kullanımındaki durum, hastalık tespitinde yapay zeka, Watson ve Davinci bilgisayarları, ve sağlık teknolojisinin gelişimi bize neler sağlıyor? Diğer referanslar:

Marvin Minsk: https://tr.wikipedia.org/wiki/Marvin_…

Pierre Barreau’nun yapay zeka nasıl orijinal müzik besteler konulu TED konuşması: https://www.ted.com/talks/pierre_barr…

Sayborg Günlükleri – 3.Bölüm – Amerika’da Teknolojinin Gelişimi ve DARPA

Elif ve Tuğrul’dan Sayborg Günlükleri: Üçüncü Bölüm

3. Bölümde hangi konulara değinildi: Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı olarak Savunma ve Araştırma Projeleri üretmekten sorumlu (DARPA) Ajansini ele aldik. Beyaz saray , teknoloji firmaları ve ABD akademi dünyasının yardim ettiği DARPA’da hangi projeler gündemde?

DARPA nasıl kuruldu? Yönetim sekli nasıl? Geliştirilen teknolojiler neler ve biz neresindeyiz?

Diğer referanslar: Cyborg Askerleri https://www.oobject.com/category/16-g…

Alzheimer hastalarina 64 kanaldan 3D teknolojilerile microelektrotlar vasitasiyla Gercek zamanli bilgi ve anilari depolamaya calisiyorlar. https://www.sciencedaily.com/releases… Ev yapimi bombalarin lazerle tespiti https://www.cbsnews.com/news/darpa-he… Autopilot dronelar https://www.youtube.com/watch?v=jvltY… Deepfake: https://www.digitaltrends.com/cool-te… Rocket Lab Photon: https://www.engadget.com/2019/04/08/r… https://www.theverge.com/2019/3/28/18…

Post İnsan: Transhümanism ve Geleceğin Sayborg’u siz olmak ister miydiniz? DijitalX yazarları sizin için buluşup Sayborg üzerine ikinci bir sohbet gerçekleştirdi. Türkçe doğru ve güvenilir bilgi sunmayı prensip edinen DijitalX, güvenilir kaynaklardan derlenen bilgiler ile yazar kadrosu tarafından üretilen özel içerikler sunar. İnternetin özgürlüğünü bilgiyi doğru kullanarak, içerik üreticileriyle saygı ve işbirliği içerisinde değerlendirerek kitlelere eriştirmeye çalışan DijitalX, öğrenmek, keşfetmek ve kendisini geliştirmek isteyen her yaştan bilim severe ulaşmayı hedeflemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir